Jak należy założyć własne biuro tłumaczeń i jak zacząć skutecznie reklamować to biuro

kobieta pisze na kartceW przypadku chęci otworzenia własnego biura tłumaczeń, oprócz typowych kosztów związanych z rejestracją działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi ponieść m.in. koszty zakupu lub wynajmu lokalu, w których przyjmować będzie petentów, zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników oraz zakupu sprzętu niezbędnego do funkcjonowania biura.

Ponieważ polski rynek tłumaczeń jest dość spory, dlatego też niezwykle istotnym z punktu widzenia konkurencyjności oraz jakości świadczonych usług jest posiadanie przez biuro certyfikatów świadczących o zgodności wykonywanych tłumaczeń z normami takimi jak norma PN-EN 15038 czy też norma EN 15038:2006. Aby otrzymać jedną ze wspomnianych norm, biuro tłumaczeń powinno przestrzegać odgórnie narzuconych procedur związanych z rekrutacją pracowników, w kontakcie z klientem kierować się przede wszystkim zasadą poufności oraz posiadać system umożliwiający zarządzanie i kontrolę jakości świadczonych usług.

Oczywiście nie są to jedyne kryteria brane pod uwagę przy przydzielaniu certyfikatów, nie mniej jednak uznawane są za główne czynniki kwalifikacyjne.

Pomimo dość dużych wymagań stawianych przez normy, w celu ich spełnienia nie jest konieczna pełna zgodność z ich treścią.

Należy również pamiętać, że otrzymanie oraz wdrożenie europejskiej normy EN 15038:2006 czy też jej polskiego odpowiednika nie jest warunkiem koniecznym przy prowadzeniu biura tłumaczeń. Jednak ich posiadanie często stanowi podstawę przy ocenianiu kwalifikacji biura przez klientów.

Niestety dokonanie inwestycji w celu otrzymania certyfikatów niekoniecznie musi przełożyć się na wzrost zainteresowania świadczonymi przez biuro usługami. Koniecznym może okazać się również inwestycja w reklamę, tak aby klienci w łatwy sposób mogli odnaleźć lokal i zapoznać się z portfolio przedsiębiorstwa. Ponieważ z roku na rok maleje znaczenie prasy papierowej oraz telewizji na rzecz Internetu, dlatego też niezbędnym może okazać się posiadanie własnej strony internetowej, prowadzenie kampanii afiliacyjnej, czy też ukazanie się artykułów poświęconych firmie w portalach branżowych. Oprócz typowych działań online dość dobry efekt może również przynieść reklama outdoorowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *